2018-10-11 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

10 października we wczesnych godzinach porannych w miejscowości Suchedniów (pow. skarżyski) doszło do obsypania się ziemi przy wykopie kanalizacyjnym podczas prowadzonych prac związanych z wykonaniem nowych przyłączy. W wyniku zdarzenia uwięzionych w wykopie zostało dwóch mężczyzn.

Po dojeździe zastępów z OSP Suchedniów i JRG Skarżysko stwierdzono, że podczas prac kanalizacyjnych w wykopie doszło do uszkodzenia rury wodnej o średnicy 110 mm.
W wyniku uszkodzenia rury woda wydobywająca się pod ciśnieniem podmyła wykop od strony czołowej powodując jego obsunięcie z jednoczesnym zalewaniem wykopu. Wewnątrz wykopu zabezpieczonego szalunkiem metalowym znajdowało się dwóch pracowników. Jeden z przysypanych pracowników wydostał się o własnych siłach przed przybyciem straży. Drugi z pracowników znajdował się w wykopie zasypany piachem do wysokości pasa. Dodatkowo do wykopu wlewała się woda z pękniętej rury. Przed przybyciem straży pracownicy zakręcili dopływ wody. Druga cześć rury transportująca wodę w kierunku docelowym została zatkana za pomocą ubrań przed zalewaniem wykopu.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników do wykopu, podaniu tlenu pracownikowi, zabezpieczeniu przed utratą ciepła. Jednocześnie przystąpiono do odkopywania poszkodowanego z ziemi i wypompowywaniu wody przy pomocy pompy szlamowej. Wysokość wody w wykopie wynosiła około 20 cm. Wykop miał około 2 metry głębokości. Po odkopaniu pracownika, został on umieszczony na krzesełku transportowymi wyciągnięty linkami na powierzchnię. Po przebadaniu przez lekarza, poszkodowany został przetransportowany karetką na lądowisko, gdzie śmigłowiec LPR zabrał go do szpitala.

Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi KP Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Opracował: asp. sztab. Zbigniew Zając – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *