2018-10-11 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

10 października we wczesnych godzinach porannych w miejscowości Suchedniów (pow. skarżyski) doszło do obsypania się ziemi przy wykopie kanalizacyjnym podczas prowadzonych prac związanych z wykonaniem nowych przyłączy. W wyniku zdarzenia uwięzionych w wykopie zostało dwóch mężczyzn.

Po dojeździe zastępów z OSP Suchedniów i JRG Skarżysko stwierdzono, że podczas prac kanalizacyjnych w wykopie doszło do uszkodzenia rury wodnej o średnicy 110 mm.
W wyniku uszkodzenia rury woda wydobywająca się pod ciśnieniem podmyła wykop od strony czołowej powodując jego obsunięcie z jednoczesnym zalewaniem wykopu. Wewnątrz wykopu zabezpieczonego szalunkiem metalowym znajdowało się dwóch pracowników. Jeden z przysypanych pracowników wydostał się o własnych siłach przed przybyciem straży. Drugi z pracowników znajdował się w wykopie zasypany piachem do wysokości pasa. Dodatkowo do wykopu wlewała się woda z pękniętej rury. Przed przybyciem straży pracownicy zakręcili dopływ wody. Druga cześć rury transportująca wodę w kierunku docelowym została zatkana za pomocą ubrań przed zalewaniem wykopu.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników do wykopu, podaniu tlenu pracownikowi, zabezpieczeniu przed utratą ciepła. Jednocześnie przystąpiono do odkopywania poszkodowanego z ziemi i wypompowywaniu wody przy pomocy pompy szlamowej. Wysokość wody w wykopie wynosiła około 20 cm. Wykop miał około 2 metry głębokości. Po odkopaniu pracownika, został on umieszczony na krzesełku transportowymi wyciągnięty linkami na powierzchnię. Po przebadaniu przez lekarza, poszkodowany został przetransportowany karetką na lądowisko, gdzie śmigłowiec LPR zabrał go do szpitala.

Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi KP Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Opracował: asp. sztab. Zbigniew Zając – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.10.2018 r. Chęciny pow. kielecki. Około godziny 15: 52 doszło do zderzenia 3 pojazdów ciężarowych. Strażacy za pomocą narzędzi hydraulicznych uwolnili zakleszczonego w jednym z pojazdów kierowcę. Będący na miejscu wypadku lekarz stwierdził zgon kierowcy. Pozostałym osobom uczestniczącym w wypadku nic się nie stało. Strażacy równocześnie zebrali rozlane płyny eksploatacyjne pojazdów, oraz oświetlili teren akcji. W działaniach brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej.18.10.2018 r. Kępny Ług, pow. włoszczowski. O godzinie 19:50 doszło do pożaru na wysypisku odpadów komunalnych. Działania Straży Pożarnej polegają na podawaniu prądów gaśniczych oraz korzystaniu z ciężkiego sprzętu w celu przekopywania składowiska. W działaniach udział bierze 10 zastępów Straży Pożarnej. * 16.10.2018r. Kielce, ul. 1 Maja. O godzinie 10:36 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych którymi łącznie podróżowało 3 osoby. Po przebadaniu dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala na dalsze badania. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * * * * * * *