2018-10-10 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

W dniu 9 października  2018 roku w godzinach przedpołudniowych na terenie Stacji PKP Skarżysko- Kamienna w okolicach górki rozrządowej odbyły się ćwiczenia powiatowe pk. „Kolej 2018”. Celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników, gotowości operacyjno- technicznej jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu skarżyskiego, sprawdzenie praktycznych możliwości współdziałania różnych podmiotów i służb ratowniczych oraz doskonalenie procedur związanych z usuwaniem realnych  zagrożeń. W założeniach do ćwiczeń przyjęto 3 epizody, które miały w jak najwiarygodniejszy sposób odzwierciedlać zdarzenia i  zagrożenia mogące wystąpić na terenie Stacji PKP Skarżysko- Kamienna.

Epizod I - zdarzenie masowe

W pobliżu stacji kolejowej PKP w Skarżysku- Kamiennej dochodzi do zderzenia pociągu osobowego ze składem towarowym. W wyniku zderzenia pociągów w składzie osobowym zostaje rannych łącznie 20 pasażerów, a jedna osoba zostaje uwięziona pod pociągiem i ciężko ranny zostaje maszynista. Na miejsce oprócz sił i środków będących do dyspozycji SK KP Skarżysko- Kamienna zachodzi potrzeba niezwłocznego zadysponowania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Kielce” oraz pociągu ratowniczego.

Epizod II – chemia

Po zderzeniu pociągów i przeprowadzeniu rozpoznania okazuje się, że uszkodzeniu uległa jedna z cystern w składzie towarowym. Prawdopodobnie w cysternie transportowany jest kwas solny. W wyniku uderzenia rozerwał się płaszcz zbiornika w połowie jego wysokości. W trakcie uderzenia obu pociągów w pierwszej  cysternie składu towarowego powstał nieregularny otwór na wysokości około połowy cysterny. Substancja z cysterny wydostaje się na torowisko. Przybliżona wielkość uszkodzenia płaszcza cysterny to pęknięcie spawu długości ok. 25 cm. Szybkość wypływu medium z cysterny wynosi ok. 50 l/min. Istnieje prawdopodobieństw przedostania się wyciekającej substancji do przepływającej rzeki Oleśnicy. 

Epizod III - pożar budynku maszynowni

W trakcie prowadzenia akcji związanej ze zderzeniem pociągów osobowego i towarowego dochodzi do pożaru jednego z budynków kolejowych w pobliżu miejsca katastrofy. Podczas przeglądu serwisowego infrastruktury zasilającej bocznice kolejowe zapala się olej hydrauliczny w zbiornikach w maszynowni. Zagrożony jest sam budynek w którym powstał pożar oraz 2 zbiorniki zewnętrzne połączone rurociągami z maszynownią o pojemności 8 m3 każdy jak i sąsiedni budynek nastawni. W wyniku pożaru maszynowni  poszkodowane zostają dwie osoby.

Do pomocy kierującemu działaniami ratowniczymi na bazie komendy powiatowej został utworzony sztab akcji, w którego składzie znaleźli się funkcjonariusze komendy, przedstawiciele służb i instytucji z terenu powiatu.  Zadaniem sztabu akcji  była pomoc w wypracowaniu koncepcji prowadzenia działań ratowniczych, koordynacja sił i środków przybyłych na miejsce akcji, zabezpieczenie prawidłowej łączności na potrzeby ćwiczeń, współpraca ze służbami kolejowymi, policji, zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska i medycznymi.

W ćwiczeniach trwających ponad 4 godziny udział wzięło ponad 100 ratowników PSP i OSP. Komendant Powiatowy st. bryg. Marcin Machowski, który jednocześnie kierował działaniami strażaków na wszystkich epizodach, na zbiórce podsumowującej ćwiczenia podziękował  uczestnikom za zaangażowanie i profesjonalizm,  a także organizatorom i osobą czuwającym na bezpieczeństwem przebiegu manewrów.

Szczególne podziękowania na podsumowaniu komendant Machowski skierował do współorganizatorów ćwiczeń tj. Dyrekcji PKP PLK Odział Skarżysko- Kamienna oraz Przewozów Regionalnych z siedzibą w Kielcach i służb ratowniczych PKP, osób biorących czynny udział w pracach sztabu akcji oraz Pani Dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej, z której to szkoły uczestniczyła młodzież spełniająca role pozorantów w czasie ćwiczeń.

 

Opracował: kpt. Arkadiusz Sobczyk - KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *