2018-08-10 | Jednostka: KP PSP Busko-Zdrój

7 sierpnia 2018 roku około godziny 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju wpłynęła informacja o pożarze stodoły w miejscowości Kostera gm. Gnojno. Dyżurny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z JRG PSP z Buska- Zdroju oraz dwie jednostki OSP z Balic oraz Gnojna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej z Balic i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest murowana stodoła kryta eternitem, brak zasilania w energię elektryczną. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się budynek gospodarczy z inwentarzem oraz budynek mieszkalny. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podaniu łącznie pięciu prądów wody: trzech w natarciu na źródło pożaru oraz dwóch w obronie na zagrożone bezpośrednio obiekty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Znajdujące się wewnątrz stodoły siano i słomę przelewano wodą i wywożono na zewnątrz. Dokonano także prac rozbiórkowych spalonych i nadpalonych części obiektu przy pomocy podnośnika SH-23. W czasie akcji ratowniczo- gaśniczej korzystano dodatkowo z ciężkiego sprzętu typu Fadroma, ciągnika rolniczego wraz z ładowaczem typu Cyklop oraz ciągnika rolniczego wraz z przyczepą. Przelane wodą siano oraz słomę wywożono na pobliskie pole poza wsią. Wywożone na pole siano i słomę przelewano jeszcze dodatkowo prądem wody. Przed zakończeniem działań pogorzelisko oraz budynki narażone na oddziaływanie promieniowania cieplnego sprawdzono kamerą termowizyjną (sprzęt nie wykazał ukrytych zarzewi ognia).

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo- gaśniczej udało się zapobiec przedostaniu ognia na sąsiadujące ze stodołą obiekty, a tym samym zminimalizować straty związane z powstaniem niszczycielskiego żywiołu.

W działaniach ratowniczo- gaśniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnych, w tym 18 strażaków. Akcja gaśnicza trwała ponad 11 godzin.

Opracowanie: kpt. Jarosław Baran

Zdjęcia: KP PSP w Busku-Zdroju

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *