2018-08-10 | Jednostka: KP PSP Busko-Zdrój

7 sierpnia 2018 roku około godziny 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju wpłynęła informacja o pożarze stodoły w miejscowości Kostera gm. Gnojno. Dyżurny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z JRG PSP z Buska- Zdroju oraz dwie jednostki OSP z Balic oraz Gnojna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej z Balic i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest murowana stodoła kryta eternitem, brak zasilania w energię elektryczną. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się budynek gospodarczy z inwentarzem oraz budynek mieszkalny. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podaniu łącznie pięciu prądów wody: trzech w natarciu na źródło pożaru oraz dwóch w obronie na zagrożone bezpośrednio obiekty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Znajdujące się wewnątrz stodoły siano i słomę przelewano wodą i wywożono na zewnątrz. Dokonano także prac rozbiórkowych spalonych i nadpalonych części obiektu przy pomocy podnośnika SH-23. W czasie akcji ratowniczo- gaśniczej korzystano dodatkowo z ciężkiego sprzętu typu Fadroma, ciągnika rolniczego wraz z ładowaczem typu Cyklop oraz ciągnika rolniczego wraz z przyczepą. Przelane wodą siano oraz słomę wywożono na pobliskie pole poza wsią. Wywożone na pole siano i słomę przelewano jeszcze dodatkowo prądem wody. Przed zakończeniem działań pogorzelisko oraz budynki narażone na oddziaływanie promieniowania cieplnego sprawdzono kamerą termowizyjną (sprzęt nie wykazał ukrytych zarzewi ognia).

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo- gaśniczej udało się zapobiec przedostaniu ognia na sąsiadujące ze stodołą obiekty, a tym samym zminimalizować straty związane z powstaniem niszczycielskiego żywiołu.

W działaniach ratowniczo- gaśniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnych, w tym 18 strażaków. Akcja gaśnicza trwała ponad 11 godzin.

Opracowanie: kpt. Jarosław Baran

Zdjęcia: KP PSP w Busku-Zdroju

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.10.2018 r. Chęciny pow. kielecki. Około godziny 15: 52 doszło do zderzenia 3 pojazdów ciężarowych. Strażacy za pomocą narzędzi hydraulicznych uwolnili zakleszczonego w jednym z pojazdów kierowcę. Będący na miejscu wypadku lekarz stwierdził zgon kierowcy. Pozostałym osobom uczestniczącym w wypadku nic się nie stało. Strażacy równocześnie zebrali rozlane płyny eksploatacyjne pojazdów, oraz oświetlili teren akcji. W działaniach brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej.18.10.2018 r. Kępny Ług, pow. włoszczowski. O godzinie 19:50 doszło do pożaru na wysypisku odpadów komunalnych. Działania Straży Pożarnej polegają na podawaniu prądów gaśniczych oraz korzystaniu z ciężkiego sprzętu w celu przekopywania składowiska. W działaniach udział bierze 10 zastępów Straży Pożarnej. * 16.10.2018r. Kielce, ul. 1 Maja. O godzinie 10:36 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych którymi łącznie podróżowało 3 osoby. Po przebadaniu dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala na dalsze badania. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * * * * * * *