2018-10-09 | Jednostka: KM PSP

7 października 2018 roku po oficjalnej uroczystości otwarcia strażnicy na placu JRG nr 4 w Chmielniku odbył się okolicznościowy  strażacki  piknik z elementami niepodległościowymi przygotowany przez komendę wojewódzką i komendę miejską PSP w Kielcach. Na program pikniku składały się koncert orkiestry dętej, pokazy w zadymionym namiocie, pokaz sikawki konnej z OSP Śladków Duży, nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprawnościowe strażaków, ratownictwo wysokościowe, ratownictwo techniczne, zabawy dla dzieci i konkursy z nagrodami, wystawa sprzętu ratowniczego.

O godzinie 16:00 uczestników festynu powitali prowadzący: Katarzyna Klepacz i kpt. Dawid Dyduch z Komendy Miejskiej PSP w Kielcach. Jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielnika, która zagranymi standardami muzycznymi wprowadziła uczestników w nastrój pikniku.
Poza występami artystycznymi piknik obfitował w szereg innych atrakcji oraz konkursów zarówno dla najmłodszych, jak i całych rodzin. Wszyscy uczestnicy otrzymywali nagrody. Całe rodziny mogły „gasić pożar” zabytkową strażacką sikawką konną, która jest własnością OSP ze Śladkowa Dużego.
Ponadto, na specjalnie przygotowanych stanowiskach strażacy z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej PSP w Kielcach przygotowali wystawę sprzętu pożarniczego, który służył do prowadzenia działań gaśniczych dawniej oraz sprzętu używanego obecnie w działaniach ratowniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko do nauki udzielania pierwszej pomocy.
Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się samochody ratowniczo- gaśnicze i prezentowany sprzęt będący na ich wyposażeniu oraz zadymiony dymem teatralnym namiot, gdzie można było się dowiedzieć jak zachowywać się w strefie zadymionej.

Podczas pikniku strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 4 w Chmielniku oraz strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Kielce 3” zaprezentowali działania prowadzone podczas wypadków drogowych z udziałem samochodów osobowych oraz działania związane z uwolnieniem osób znajdujących się na znacznej wysokości za pośrednictwem technik alpinistycznych. Atrakcje przygotowane przez  strażaków oraz słoneczna pogoda sprawiły, że plac przed strażnicą JRG nr 4 w Chmielniku do godz. 18.30 wypełniony był mieszkańcami Chmielnika i sąsiednich gmin.


Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które włączyły się w organizację strażackiego pikniku, a w szczególności  Wojewodzie Świętokrzyskiemu Pani Agacie Wojtyszek za ufundowanie odblasków oraz elementarzy Młodego Patrioty, które były ogromną niespodzianką dla najmłodszych uczestników naszego festynu.

Opracowanie: Katarzyna Klepacz

Zdjęcia: Ryszard Haba

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *