W dniach 4-7 września 2018 roku na terenie Targów Kielce odbywał się XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego oraz XXIV Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA. Jest to jedna z największych i najważniejszych wystaw tego rodzaju w Europie. Każdego roku wydarzenie to przyciąga do Kielc kilkadziesiąt tysięcy gości z całego świata. Wśród nich znajdują się głowy państw, oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii zarówno z Polski jak i zagranicy. Honorowym Patronatem wystawę objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który zaszczycił swoją obecnością organizatorów oraz zwiedzających w drugim dniu wystawy.

Podczas MSPO prezentowany jest sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie segmenty produkcji wojskowej, tj.: sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznawania oraz sprzęt logistyczny. W czasie wystawy można było także zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt łączności, systemy IT,  uzbrojenie i sprzęt Marynarki Wojennej, sprzęt specjalistyczny Policji, sprzęt specjalistyczny Straży Granicznej, nowoczesny sprzęt gaśniczy i ratowniczy oraz sprzęt transportowy (kołowy, gąsienicowy i pływający). Dodatkowo wiele stoisk prezentowało artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, przedmioty mundurowe, sprzęt i materiały medyczne. Pokazano również sprzęt i systemy ochrony obiektów i osób.

Tradycyjnie Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach w hali targowej wystawiła stoisko, na którym przedstawiono eksponaty strażackiego sprzętu, literaturę pożarniczą oraz filmy ukazujące najważniejsze działania ratowniczo- gaśnicze i manewry jednostek PSP z terenu województwa świętokrzyskiego w 2018 roku. Podczas wielu spotkań, debat oraz konferencji Państwową Straż Pożarną reprezentował Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Adam Czajka wraz ze swoimi zastępcami: st. bryg. Robertem Sabatem i bryg. Tomaszem Bajerczakiem oraz przedstawiciel Komendanta Głównego PSP st. bryg. Mariusz Mojek Dyrektor Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

W dniu służb podległych MSWiA (trzeci dzień trwania targów) odbył się pokaz dynamiczny wyszkolenia i usprzętowienia jednostek Państwowej Straży Pożarnej, zorganizowany przez Komendę Wojewódzką PSP oraz Komendę Miejską PSP w Kielcach. Zaprezentowane zostały epizody taktyczne z zakresu ratownictwa drogowego i chemicznego, realizowane przez siły i środki Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego  i Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Kielcach. Scenariusz działań obejmował symulację wypadku dwóch pojazdów: busa i  samochodu osobowego. Z samochodu osobowego który przewrócił się na bok strażacy z SGRT uwolnili mężczyznę i udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Samochód bus przewoził także nieznane substancje chemiczne, które zostały zneutralizowane przez SGRCH-EKO. Podczas pokazu kieleccy strażacy zaprezentowali techniki szybkiego dostępu do osoby uwięzionej w rozbitym pojeździe, udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz dekontaminacji.
Wśród licznego grona obserwatorów byli m.in.: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg.  Adam Czajka wraz ze swoimi zastępcami:  st. bryg. Robertem Sabatem i bryg. Tomaszem Bajerczakiem, Dyrektor Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej PSP st. bryg. Mariusz Mojek, Komendant Miejski PSP w Kielcach bryg. Sławomir Karwat oraz wszyscy Komendanci Powiatowi PSP z terenu województwa świętokrzyskiego.
    
Ponadto, w dniach 8 - 9 września Targi Kielce przygotowały niespodziankę z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W tym roku fragmenty wystawy MSPO mogły zwiedzać nie tylko osoby interesujące się militariami, ale również młodzież i pełne rodziny z dziećmi, bez ograniczeń wiekowych. Prezentowany szerokiej publiczności potencjał m.in. Sił Zbrojnych RP służyć ma budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym. Dla odwiedzających Targi przygotowano 380 jednostek sprzętu. Należy dodać, że Dni Otwarte MSPO są bezpłatne dla zwiedzających.

Opracowanie: Agnieszka Zając, KW PSP Kielce
Zdjęcia: asp. Bartłomiej Idzik, KW PSP Kielce; Marcin Przemirski, Radio Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.11.2018 rok. Około godziny 17:48 w Szarbkowie powiat pińczowski, dachował samochód osobowy , podróżowała nim jedna osoba. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej osobie. Następnie została przekazana Pogotowiu Ratunkowemu które podjęło decyzję o transporcie do szpitala. Równocześnie strażacy zajęli się stroną techniczną zdarzenia. W działaniach ratowniczych brały udział trzy zastępy Straży Pożarnej.14.11.2018r. Skotniki, pow. sandomierski. Około 19:17 zastępy Straży Pożarnej zostały zadysponowane do zdarzenia w którym mężczyzna został przynieciony przez ciągnik rolniczy. Po dojeździe na miejsce KDR podjął dezycję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podniesieniu ciągnika w celu wydobycia poszkodowanego mężczyny. W tym samym czasie na miejscu pojawił się ZRM. O godzinie 19:42 lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej, ZRM oraz Policja. * 12.11.2018r. Kielce. Około godz. 12:45 doszło do koliizji z udziałem 3 samochodów osobowych. Działania ratowników PSP polegały na zabezpieczeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sorbcji plamy substancji ropopochodnej powstałej na jezdni w wyniku zdarzenia oraz udzieleniu KPP jednemu z podróżujących. W działaniach brał udział jeden zastęp straży pożarnej oraz inne służby. * 11.11.2018r. Rzepin Pierwszy, pow. starachowicki. Około godz. 14:51 zastępy JRG Starachowice zostały zadysponowane do zderzenia dwóch samochodów osobowych na DW 756 . Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach. Będący na miejscu ZRM podjął decyzję o zabraniu 2 kobiet do szpitala w celu dalszych badań. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 10.11.2018r. Fidor, pow. konecki. Około godziny 15:00 doszło do dachowania samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została osoba kierujęca autem. W działaniach brały udział 2 zastepy straży pożarnej oraz inne służby. * * * *